Имате партньор, с който сте щастливи и пълноценни заедно, но може би не искате да забременеете точно сега. Въпреки това, за вас е важно да разберете какво може да повлияе на фертилността ви, когато решите да посрещнете нов член в семейството си. Има различни неща, които ще ви помогнат да се подготвите за този период и едно от най-важните, с които може да започнете още сега, е следенето на вашата овулация.
Вижте още:
ОВУЛАЦИЯ ПРИ НЕРЕДОВЕН ЦИКЪЛ – ВЪЗМОЖНО ЛИ Е
КАК РАБОТИ DAYSY ЗА ПРОСЛЕДЯВАНЕ НА ОВУЛАЦИЯТА И ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ БРЕМЕННОСТ
Макар и един от най-важните фактори за оценка на фертилността и показател, който изисква внимание, освен овулацията има и други важни предпоставки за забременяване.
При всяка двойка партньори има уникален набор от обстоятелства – генетични, физически и психологически. Шансовете за успех при лечението на фертилността, ако е налице, също варират значително. Успехът от лечението зависи от много фактори, особено от възрастта на жената.
Следва подробен преглед на някои от най-често срещаните проблеми, свързани с фертилността, които да вземете предвид при планиране на бременност.
Възраст
Сигурно сте го чували вече милион пъти: най-важният фактор за фертилността е възрастта. Жените се раждат с всички яйцеклетки, които някога ще имат, а с възрастта количеството и качеството на тези яйцеклетки намаляват. Менопаузата може да не настъпи до началото на 50-те години, но при повечето жени фертилността започва да намалява рязко около 35-годишна възраст. До 40-годишна възраст шансът на жената да забременее е по-малък от 5% на всеки менструален цикъл, т.е. по-малко от 5 от 100 жени се очаква заченат всеки месец, когато се опитват.
In vitro оплождането също може да помогне, но то не е магическо хапче, което може да обърне ефекта от естественото остаряване. Според Американското общество за репродуктивна медицина, раждаемостта на жените, подложени на ин витро оплождане, намалява драматично с възрастта. До 43-годишна възраст шансът да забременеете чрез ин витро оплождане е дори по-малък от 5% – не много по-висок от вероятността от естествена бременност.
Генетика и генетичен профил
Гените силно влияят върху фертилността ви, включително и възрастта, на която ще навлезете в менопауза. Всъщност за вас има шест пъти по-голяма вероятност от ранна менопауза (преди 40-годишна възраст), ако майка ви, сестра ви или баба ви са я изпитали по-рано.
Освен това, учени от Станфордския университет[1] преди няколко години откриха връзка между някои генетични маркери и нивата на хормоните, които предполагат, че женския репродуктивен капацитет може да бъде определен до голяма степен от генетиката.
Какво може да направите по въпроса с генетичната предиспозиция в случая? Разберете историята на вашите роднини от женски пол, така че да сте наясно дали при тях има фертилни проблеми. Посъветвайте се с тях относно техния опит с менопаузата и фертилността. Ако поне една от тях преждевременно е достигнала менопауза или среща затруднения при забременяване, вие също сте изложени на по-голям риск.
Хормони и хормонален баланс
И преди сме говорили за различните репродуктивни хормони, които имат решаваща роля за фертилността на жената.
Хормоните са химическите пратеници на тялото, които пътуват между жлезите и органите, за да им кажат кога и как да се активизират. Всяка промяна в нивата на вашите хормони може да промени начина, по който тялото ви функционира. Иначе казано, някои медикаменти, хранителни продукти и заболявания влияят на хормоналните нива в организма, причинявайки хормонален дисбаланс.
Има много хормони, които работят в процеса на овулация и зачеване – гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH), лутеинизиращ хормон (LH), фоликулостимулиращ хормон (FSH), естроген и прогестерон. Всеки от тях трябва да присъства в точното време и в точното количество, за да се гарантира, че зачеването ще се случи.
Например, оптималните нива на прогестерон са от решаващо значение за овулацията, имплантирането на ембриона и също по време на ранна бременност. Ако той не се произвежда толкова, колкото е необходим, може да се появи безплодие или да настъпи спонтанен аборт.
Състояние, което може да разбърка иначе деликатния хормонален баланс в женския организъм, е синдромът на поликистозните яйчници. При него са налице повишени андрогени (мъжки полови хормони като тестостерон), които пречат на женското тяло да овулира правилно. Този синдром може да бъде причина и за безплодие.
При проблеми с хормоните винаги трябва да търсите лекарска помощ и по-конкретно ендокринолог. Той ще назначи подходящите изследвания, за да се установи кои хормони са извън нормите си и ще предпише подходящо лечение.
Анатомични или гинекологични проблеми
Безплодието може да бъде резултат от увреждане на репродуктивните органи, което е възможно при нараняване или заболяване. Такива заболявания са възпалителното заболяване на таза и инфекция в горната репродуктивна система.
Друг пример е ендометриозата – нарушение, при което тъкан от вътрешността на матката започва да расте върху други органи, причинявайки отоци, кисти или блокажи, които могат да предотвратят бременността. Най-често се среща при жени в репродуктивна възраст, а симптомите са подобни на тези като при болезнена менструация и настъпват около 2-3 дни по-рано.
За да забременеете трябва да разполагате с отворени и функционални фалопиеви тръби. Тестовете за определяне на проходимостта на тръбите са много важни.
Проблемите с фалопиевите тръпи представляват около 35% от всички проблеми на безплодието. Специален рентгенов лъч, наречен хистеросалпингография или „цветна“ снимка (HSG), може да се използва за оценка на фалопиевите тръби и матката. Ако HSG показва блокирани фалопиеви тръби, лекарят може да препоръча лапароскопия.
С помощта на хистеросалпингография може да се установи и наличието на вродени малформации на маточната кухина. Извършва се с помощта на контрастно вещество и по определено време на менструалния цикъл.
Медицинска история
Някои медицински процедури и видове лечение могат да окажат негативно влияние върху яйчниците ви или да намалят яйчниковия резерв. Операция за отстраняване на киста или третиране на ендометриоза може да намали репродуктивните ви способности. Същото важи и за химиотерапията – очевидно животоспасяващо лечение на рак и други заболявания, тя може да унищожи или да повреди яйцеклетките или да причини преждевременна менопауза.
Начин на живот, хранене и почивка
Според Американското общество по репродуктивна медицина, около 13% от случаите на безплодие се дължат на тютюнопушенето. Пушенето изчерпва яйчниковия резерв и причинява хромозомни увреждания на женските яйцеклетки. Смята се, че жените, които пушат, достигат менопауза една до четири години по-рано от тези, които не пушат.
Други фактори от начина на живот, като например значително наднормено тегло или поднормено тегло или с разбъркан цикъл на съня, също могат да засегнат фертилността чрез създаване на хормонален дисбаланс.
Изчисляване на фертилността с Daysy
Можете да използвате Daysy, за да предотвратите бременност или да планирате бременност. Можете да изчислите щастливите фертилни дни с Daysy и винаги да знаете с точност дали в момента сте готови за зачеване или не.
[1] Genetic markers may help predict fertility decline in women, link
Leave a reply