Репродуктивният цикъл както при мъжете, така и при жените, се контролира от взаимодействието на хормоните от хипоталамуса и предната хипофиза с хормоните от репродуктивните тъкани и органи. При двата пола, хипоталамусът следи и отговаря за освобождаването на хормони от хипофизната жлеза.
Когато се изисква репродуктивен хормон, хипоталамусът изпраща гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH) в предната част на хипофизата. Това води до освобождаването на фоликулостимулиращия хормон (FSH) и лутеинизиращия хормон (LH) от предната част на хипофизата в кръвта.
Тялото трябва да е достигнало пубертета, за да могат надбъбречните жлези да освободят хормоните, които трябва да присъстват за производството на GnRH.
Репродуктивни хормони – какво означава това
Това са хормони, които участват в оформянето на фертилността и сексуалността на всеки индивид.
Репродуктивните хормони обикновено се синтезират в яйчниците (при жените) и в тестисите (при мъжете).
Женските репродуктивни хормони включват естроген и прогестерон. Те спомагат за развитието и поддържането на сексуалните характеристики на жените и играят важна роля за менструалния цикъл, фертилността и бременността.
Мъжките репродуктивни хормони, като тестостерон, помагат да се развиват и поддържат мъжките сексуални характеристики и да се подкрепи производството на сперма в тестисите. Някои репродуктивни хормони могат да се създават в лабораторни условия и да се използват за лечение на определени медицински състояния.
Въпреки че FSH и LH са именувани според техните функции в женското възпроизводство, те се произвеждат и от двата пола и играят важна роля в контрола на репродукцията. Други хормони имат специфични функции в мъжките и женските репродуктивни системи.
Мъжки репродуктивни хормони
С настъпване на пубертета хипоталамусът причинява освобождаването на FSH и LH в мъжката репродуктивна система за първи път. FSH навлиза в тестисите и стимулира клетките Сертоли да започнат да улесняват сперматогенезата чрез използване на отрицателна обратна връзка. LH също навлиза в тестисите и стимулира интерстициалните клетки на Leydig да произвеждат и освобождават тестостерон в тестисите и кръвта.
Тестостерон
Тестостерон – хормонът, отговорен за вторичните сексуални характеристики, които се развиват при мъжете по време на юношеството, стимулира сперматогенезата. Тези вторични полови характеристики включват задълбочаване на гласа, растеж на лицевото, аксиларното и интимното окосмяване коса и началото на сексуалното желание.
Системата за отрицателна обратна връзка възниква при мъжете с увеличаващи се нива на тестостерон, действащи върху хипоталамуса и предната хипофиза, за да инхибират освобождаването на GnRH, FSH и LH. Сертоли клетките произвеждат хормона инхибин, който се освобождава в кръвта, когато броят на сперматозоидите е твърде висок. Това инхибира освобождаването на GnRH и FSH, което ще доведе до забавяне на сперматогенезата. Ако броят на сперматозоидите достигне 20 милиона/мл, Сертоли клетките прекратяват освобождаването на инхибин и броят на сперматозоидите се увеличава.
LH и FSH
Основните хормони, участващи във функционирането на мъжката репродуктивна система, са фоликулостимулиращ хормон (FSH), лутеинизиращ хормон (LH) и тестостерон. FSH и LH се произвеждат от хипофизната жлеза, разположена в основата на мозъка. FSH е необходим за производството на сперматозоиди, а LH стимулира производството на тестостерон, който е необходим за продължаване процеса на сперматогенеза.
Женски репродуктивни хормони
Контролът на репродуктивността при жените е по-сложен. Както при мъжете, хормоните на предната част на хипофизата причиняват освобождаването на FSH и LH. В допълнение, естрогените и прогестеронът се освобождават от развиващите се фоликули.
Естрогенът е репродуктивен хормон при жените, който подпомага възстановяването на ендометриума, овулацията и абсорбцията на калция; тя е отговорна и за вторичните сексуални белези на жените. Те включват развитие на гърдите, разширяване на бедрата и ханша и по-кратък период, необходим за костно изграждане.
Прогестеронът подпомага възстановяването на ендометриума и инхибиране освобождаването на FSH и LH.
При жените FSH стимулира развитието на яйчни клетки, наречени яйцеклетки, които се развиват в структури, наречени фоликули. Фоликулните клетки произвеждат хормона инхибин, който инхибира продукцията на FSH. LH също играе роля в развитието на яйцеклетките, настъпването на овулация и стимулиране производството на естрадиол и прогестерон от яйчниците.
Естрадиолът и прогестеронът са стероидни хормони, които подготвят тялото за бременност. Естрадиолът е свързан с вторичните сексуални характеристики при жените, докато естрадиолът и прогестеронът регулират менструалния цикъл.
Прогестеронът по време на бременност
По време на бременност плазмената концентрация на прогестерон се поддържа на по-високо ниво. Прогестеронът също така инхибира секрецията на FSH и LH (отрицателна обратна връзка на нивото на хипоталамуса чрез инхибиране на GnRH) и по този начин също така предотвратява овулацията на фоликулите по време на лутеалната фаза и по време на бременност.
Пролактин
Тъй като стана дума за бременност, няма как да пропуснем пролактина. Това е протеин, който се произвежда от предната част на хипофизата. Този хормон упражнява стимулиращ ефект върху синтеза на кърма в млечните жлези.
Пролактиновата секреция се регулира от хипоталамуса, който произвежда няколко неврохормона, които засягат концентрациите на пролактин. Най-важният от тях е допамин, който упражнява напълно доминиращо инхибиращо действие върху синтеза на пролактин. Неговото действие по време на бременност е най-голямо, като същевременно, естрогенът и прогестеронът инхибират стимулиращите ефекти на пролактина върху производството на кърма.
След раждане, нивата на пролактин падат, тъй като вътрешните стимули за неговото активно действие се отстраняват.
Конкретно женските хормони са твърде сложна материя, която трудно би се изяснила само от една статия на читателя. За съжаление някои средства за предпазване от забременяване като оралните контрацептиви например, може да възпрепятстват нормалните нива на репродуктивни и други хормони в организма. Затова като безопасен метод може да се използва устройство, измерващо овулацията без да причинява нежелани странични ефекти.
Кое е устройството ? Daysy – вашият дигитален персонален помощник за проследяване на овулацията и фертилността ви.
Leave a reply