Изминали са първите три месеца от щастливото събитие и вече сте преминали основните диагностики, оценено е вашето здравословно състояние и са проведени доста изследвания. По време втория триместър на всяка бременност основен приоритет е регулярното наблюдение на развитието на плода, както и установяване на възможни малформации.
В периода от четвърти до шести месец на бременността със сигурност ви предстоят много хубави моменти. През второто тримесечие бебето ви ще започне да изглежда все по-реално. По време на втори триместър, признаците и симптомите включват по-големи гърди, увеличаване размера на корема и някои кожни промени.
За вашето бебе, второто тримесечие е периодът, в който то придобива способността да се движи и да чува. До 20-та гестационна седмица ще бъдете на половината от бременността си.
Редовните посещения на вашия гинеколог, който проследява бременността, остават важни и през второто тримесечие. Ще ви запознаем с най-необходимите изследвания, които трябва да се направят по време на втория триместър, за да се следи състоянието на бебето и на майката.
Второ вземане на кръв и урина
Пренаталният скрининг по време на втори триместър от бременността може да включва няколко кръвни изследвания, наречени множествени маркери. Тези маркери предоставят информация за риска от това майката да роди бебе с определени генетични състояния или вродени дефекти.
Освен тях се изследват и нивата на хемоглобина и кръвната захар, които са от изключителна важност по време на цялата бременност и за определяне на евентуални нарушения в развитието на плода.
Скринингът обикновено се извършва чрез вземане на проба от кръвта на майката между 15 и 20 седмици от бременността (16-ти до 18-ти е идеалното време). Множествените маркери включват:
- Алфа-фетопротеинов скрининг (AFP) – този кръвен тест измерва нивото на алфа-фетопротеин в кръвта на майката по време на бременност. AFP е белтък, който нормално се произвежда от черния дроб на ембриона и присъства в течността, обкръжаваща плода (амниотична течност) и пресича плацентата в кръвта на майката. Кръвният тест на AFP се нарича още MSAFP (майчин серум AFP).
Абнормалните нива на AFP могат да сигнализират за следното:
- Дефекти на невралната тръба като спина бифида;
- Синдром на Даун;
- Други хромозомни аномалии;
- Дефекти в коремната стена на плода;
- Близнаци – необичайно високите нива на AFP свидетелстват за бременност с близнаци;
- Грешно изчислена дата, тъй като нивата варират по време на бременността.
Другите маркери са:
- ЧХГ – човешки хорион гонадотропин хормон (хормон, произведен от плацентата);
- Естриол – хормон, произведен също от плацентата;
- Инхибин – хормон, произведен от плацентата.
Необичайните резултати от теста на AFP и други маркери може да показват необходимостта от допълнителни тестове. Обикновено се извършва ултразвуков преглед, за да се потвърдят датите на бременността и да се погледнат гръбначния стълб на плода и други части на тялото за дефекти. За точна диагноза може да е необходима амниоцентеза.
Амниоцентеза
По време на амниоцентеза се взема амниотичната течно от матката за амниотичния сак за тестване. Амниотичната течност заобикаля бебето по време на бременност. Тя съдържа фетални клетки със същата генетична формула като бебето, както и различни химикали, произведени от тялото на бебето. Обикновено извършването на амниоцентеза се налага в случай, че за плода има по-голям риск от генетични аномалии, например по-висок риск от синдром на Даун.
Генетични амниоцентеза спомага за откриване на генетични аномалии като синдром на Даун и спина бифида. Генетична амниоцентеза обикновено се извършва след 15-та гестационна седмица от бременността. Нейното провеждане е необходимост при следните условия:
- Пренатален скринингов тест показва необичайни резултати;
- Имали сте хромозомна аномалия по време на предишна бременност;
- Имате навършени 35 години;
- Имате семейна анамнеза за специфично генетично заболяване;
- Вие или вашият партньор сте носител на генетично заболяване.
Биохимичен скрининг (БХС)
Чрез вземане на кръв от бременната жена се изследва риска от Т21 и се прави скрининг за синдром на Даун. Амниоцентезата е по-сигурният и достоверен метод за установяване на резултати, така че не пропускайте и него, защото ехографията или биохимичният скрининг не са достатъчно добри диагностични методи.
Втора фетална морфология
Представлява задълбочен оглед на органите на плода – мозъчни структури, гръбначен стълб, сърце и глава, както и други. Всичко това се прави с цел да се установи дали развитието на плода е нормално, дали сърцето се развива добре и в какво състояние са другите органи. Провежда се в периода 18-23 гестационна седмица от бременността.
Сред най-важните фактори за максимална полза от феталната морфология са познанията на водещия лекар, както и състоянието на апаратурата. Обикновено се прилага ултразвуково изследване с помощта на 2D/3D/4D образ, за да се визуализират отделните органи и системи на плода. И лицето – да, то вече има своите очертания.
Ехографски скрининг
Отново в периода от 18 до 23-та седмица може да се прегледа с ехограф бременната жена, за да се оцени риска от преждевременно раждане.
С помощта на ехографски скрининг могат да се установят вродени малформации на плода. Ранното им откриване е от съществено значение за лечението им в последствие.
След като настъпи 20-та гестационна седмица наблюдаващият лекар може да препоръча фетална ехокардиография. Тя е предназначена за изследване сърцето на плода.
Защо да не пропускате нито едно изследване по време на бременността
Когато една жена провежда едновременно скринингови тестове по време на първия и втория триместър, способността на тестовете да открият аномалии е значително по-голяма. Почти всички случаи на синдрома на Даун могат да бъдат открити, когато се използва скрининг по време на първи и втори триместър.
По време на втори триместър от бременността може да добавите повече килограми, но вече ще знаете пола на бебето си и няма да ви се гади както в първи триместър.
Втория триместър има потенциала да бъде най-приятното време от бременността, когато споделяте с близките и партньора си си първите трепети от движението на вашето бъдещо дете.
Ако все още планирате вашата бременност и имате нужда от подходящ метод за проследяване на овулацията, доверете се на Daysy. Вижте как може да ви послужи за планиране на бременност или предотвратяване на бременност.
Вижте още:
Пренатална диагностика – кои са ключовите изследвания по време на бременност (1)
Leave a reply