Искате ли да научите повече за своя менструален цикъл – редовен или нередовен? Какво може да причини неговата липса или закъснение, как да подходите към проблема и какви са характерните сигнали за нередовен цикъл – всички тези въпроси ще разгледаме в тази статия специално от екипа на Daysy.bg.
Сигурно всяка жена се е сблъсквала с тези проблеми – подранил менструален цикъл, закъснял менструален цикъл или липсващ такъв. И в трите случая обаче трябва да се подходи сериозно към състоянието, тъй като тези аномалии са причинени от нещо конкретно.
Симптоми за нередовен цикъл – общ поглед
Менструацията обикновено настъпва на всеки 21-35 дни, като този период е строго индивидуален за всяка жена. За да установите характерните за редовния цикъл признаци, обърнете внимание на следните характеристики:
- Продължителност: Колко време трае обикновено вашият менструален цикъл?
- Сила на кръвотечението: Колко пъти сменяте тампона или превръзките си в рамките на един ден? Какъв вид хигиенни продукти използвате: лайт, дневни, нощни дамски превръзки?
- Болка: Има ли болка, свързана с вашия цикъл в областта на кръста, корема или яйчниците?
- Други промени: Забелязвате ли промени в настроението или поведението по време на вашия цикъл?
Нередовният цикъл може да бъде свързан със следните симптоми:
- Кървене, което продължава по-дълго от обикновено
- Кървене, което е по-леко или по-тежко от нормалното
- Кървене, което настъпва между очакваните два цикъла ИЛИ когато не очаквате цикъл
- Кървене, което се случва в даден момент от живота ви, когато не го очаквате – преди пубертета, по време на бременност или след менопауза (което се определя като 12 или повече последователни месеца без менструален цикъл).
В допълнение към тези промени, някои жени може също да забележат необичайни симптоми и признаци като:
- Увеличаване или загуба на тегло
- Необичайно нарастване на косата
- Акне
- Отделяне на секрет от гърдите (галакторея)
Способността да разпознавате варианти на кървене, които попадат извън тези по време на вашия редовен цикъл, е много важна. Потърсете медицинска помощ и се консултирайте с гинеколога си, ако имате симптоми на нередовен цикъл.
Когато страдате от нередовен цикъл може да срещнете трудности при проследяване на овулацията и да настъпи объркване кога е най-добре да сте интимни, за да забременеете.
Добрата новина е, че проследяването на овулацията дори при нередовен цикъл е доста лесна задача. Още по-лесна е благодарение на напредъка на съвременната медицина и Daysy, която е продукт на дългогодишни изследвания и проучвания. С нейна помощ ще имате винаги на разположение информация за вашия менструален цикъл, която се преизчислява в случай на необикновена продължителност на цикъла ви.
А дали Daysy ще измери и изчисли правилно при непостоянен цикъл и големи колебания – вижте в секцията „Често задавани въпроси“.
Топ 10 на причините за нередовен цикъл
Синдром на поликистозните яйчници
Синдромът на поликистозни яйчници е често срещано хормонално разстройство, характеризиращо се с нередовен цикъл, акне и проблеми с фертилитета. Трябва да обсъдите с лекуващия си лекар, ако имате тези симптоми заедно с нередовен цикъл.
Наближаваща менопауза
Менопаузата е моментът в живота, в който вашият менструален цикъл постепенно спира. Това се случва, когато яйчниците престанат да произвеждат хормони, които поддържат цикъла ви.
Диагнозата не изисква кръвен тест, а за менопауза може да се говори след като са изминали 12 месеца без менструален цикъл. Лечението на симптомите включва диета и физически упражнения, хормонални и нехормонални терапии и други лекарства, тъй като се появяват симптоми, често много мъчителни и неприятни – рязко изпотяване, топли и студени вълни, променливо настроение.
Маточни фиброиди
Маточните фиброиди са доброкачествени тумори в матката. Те са чести при жени в детеродна възраст и могат да се разпознаят по няколко признака – проблеми с пикочния мехур, натиск върху ректума, болки в таза, обилно менструално кървене и други.
Преждевременна овариална недостатъчност
Ако изчерпването на хормоналната продукция на яйчниците настъпи преди 40-годишна възраст, то е налице преждевременна овариална (яйчникова) недостатъчност. Обикновено менопаузата настъпва в периода 45-55 години, като симптомите са гореизброените (липсващ менструален цикъл, топли и студени вълни, промени в настроението).
Синдром на Кушинг
Едно доста комплексно хормонално заболяване, което се характеризира с куп белези в клиничната картина – затлъстяване, артериална хипертония, кожни проблеми, мускулна слабост и метаболитни нарушения. Синдромът на Кушинг е изключително сериозно състояние, което изисква също толкова сериозно диагностициране и лечение. Причината за появата му е дългосрочно излагане на твърде много кортизол – хормон, произвеждан от надбъбречните жлези.
Високи нива на пролактин
Хиперпролактинемията е обикновено хормонално разстройство, при което има по-високи от нормалните нива на пролактин в кръвта. Има различни медикаменти, които могат да провокират хиперпролактинемия – мао-инхибиторите, трицикличните антидепресанти, бутирофенони, опиоиди и други. При синдром на поликистозни яйчници също може да се установи хиперпролактинемия.
Вътрематочни сраствания
Те могат да се появят след определени процедури като диагностичен кюретаж – процедура, при която вътрешната облицовка на матката се остъргва. Терапевтичен кюретаж се използва за предизвикване на аборт, отстраняване на остатъци от плацентата след раждане или за отстраняване на маточни фиброми или миома. Симптомите на това състояние могат да бъдат необичайно вагинално кървене, болка в таза или повтаряща се загуба на бременност.
Хиперактивна щитовидна жлеза
Тиреоидната жлеза е с форма на пеперуда и се намира върху щитовидния хрущял на гръкляна. Това е една от вашите ендокринни жлези, които произвеждат хормони. Щитовидните жлези контролират колко бързо изгаряте калории и колко бързо бие сърцето. Ако щитовидната жлеза е твърде активна, тя произвежда повече хормони отколкото тялото има нужда. Това се нарича хипертиреоидизъм. Има го и обратният вариант, при който функцията на жлезата е намалена – хипотиреоидизъм.
Функционална аменорея – липсваща менструация
Липсващ цикъл или нередовен цикъл – ако се случва по-малко от 6 до 8 пъти годишно вероятно се дължи на промени в нивата на хормоните. Тези промени в нивата на хормоните може да се дължат на тревожност/стрес, загуба на тегло и/или екстремни упражнения.
Тиреоидит на Хашимото
Болестта на Хашимото е автоимунно заболяване, при което имунната система атакува щитовидната жлеза и не се произвежда достатъчно хормон на щитовидната жлеза, което води до симптоми като умора и повишаване на теглото.
Leave a reply