Бременнността е едно от най-чаканите събития в живота на жената, но то съвсем не е толкова гладко и приятно през цялото време. Първата или следваща бременност може да е придружена от неприятни или дори критични състояния и симптоми, които съществено да влошат здравето както на бебето, така и на майката.
Особено важни при бременност са нивата на хормоните, тъй като тяхната работа е пряко свързана с всички промени в женското тяло. Те пък от своя страна се контролират от един от ендокринните органи – щитовидната жлеза. Ето защо тя е толкова ключова за безпроблемната бременност и успешното раждане.
Как функционира щитовидната жлеза при бременност
Хормоните на щитовидната жлеза са от решаващо значение за развитието на мозъка на плода и новороденото, както и за много други аспекти на бременността и растежа на плода. Нормалната бременност води до значителни промени във функцията на щитовидната жлеза. Тези явления са изследвани най-широко при хората, но вероятно са сходни при всички бозайници.
Без изключение, основните промени в щитовидната жлеза по време на бременност при всяка жена изглеждат по следния начин:
Повишени концентрации на тироксин свързващия глобулин в кръвта
ТСГ (тироксин-свързващ глобулин) е един от няколкото протеини, които транспортират хормони на щитовидната жлеза в кръвта. По-високите нива на ТСГ се свързват с увеличеното производство на хормони на щитовидната жлеза, което се появява около 20-тата седмица на бременността и продължава до края.
Повишена непобходимост от йод
Това се дължи на по-бързото обработване на йода в бъбреците (поради нарастващата скорост на гломерулна филтрация), свързано с бременността и източването на йода на майката от плода. Световната здравна организация препоръчва увеличаване на приема на йод от стандартните 100 до 150 дневно до най-малко 200 ug на ден.
Стимулиране на човешкия хорион гонадотропин
Плацентите на хора и примати отделят огромни количества хормон, наречен хорион гонадотропин (в случая на хората, човешки хорион гонадотропин или hCG), който е много тясно свързан с лутеинизиращия хормон. Стимулираната активност на hCG кара някои жени да развият временен хипертиреоидизъм.
Нетният ефект от бременността е повишеното търсене на хормоните на щитовидната жлеза. При повечето жени това не представлява твърде голямо натоварване, но при жените със субклиничен хипотиреоидизъм увеличените нужди могат да предизвикат сериозно клинично заболяване.
Важността на хормоните за плода
Още през 1888 г. клиничното дружество в Лондон публикува доклад, в който се подчертава значението на нормалната функция на щитовидната жлеза за развитието на мозъка. Оттогава многобройни проучвания с хора и лабораторни животни са подкрепили тази идея. Хормоните на щитовидната жлеза оказват най-значимо влияние върху крайните етапи на мозъчната диференциация, включително синаптогенеза, растеж на дендрити и аксони и миелинизация.
От какво се нуждае плодът
Плодът има два потенциални източника на тиреоидни хормони – това е собствената щитовидна жлеза и тази на майка му. Човешките ембриони придобиват способността да синтезират хормони на щитовидната жлеза при приблизително 12-тата седмица на бременността.
Световната здравна организация изчислява през 1990 г., че 20 милиона души имат някаква степен на мозъчно увреждане, дължащо се на йоден дефицит преди раждането. Йодният дефицит остава проблем за общественото здраве в много части на света, включително в много райони в Европа, Азия, Африка и Южна Америка. Плодът на майка с дефицит на йод може успешно да бъде третиран, ако се прилага йод в първото или второто тримесечие на бременността.
Във връзка с последното, превенцията е това, което може да ни защити от много заболявания, но за съжаление не е сериозно застъпено в нашето здравеопазване. Поради това, отговорност на всяка жена е да знае как да се грижи добре за тялото си преди, по време на и след бременността.
Как да се грижите за хормоните си по време на бременност
Контролът над хормоните е от съществено значение за дамите, дори не само по време на бременност. Тези бушуващи вещества в голяма степен определеят живота на жената и тя трябва да се научи да се справя с тях.
За съжаление, няма чак толкова много начини да реагирате на промяната на функцията на щитовидната жлеза, но можете да обуздаете хормоните по класическите методи. Това включва поддържане на здравословно тегло и балансирано хранене, умерена физическа активност и получаване на добро количество сън. Много е важно негативните и променливи емоции да бъдат неутрализирани, като се избягва всеки възможен стрес, който би влошил състоянието на бременната.
Трябва да полагате тези усилия още преди бременността, за да бъде ефектът им пълноценен. Това важи и за спестяване на хормоналните проблеми, които младите жени имат заради приема на противозачатъчни средства.
През 2018 година е много по-разумно човек да остави предпазването от нежелана бремнност на модерните технологии.
Така например може да се използва устройството за семейно планиране Daysy.
То представлява персонален помощник за проследяване на овулацията, който ви помага сами да направите избора дали и кога да имате дете, само като измерва базалната телесна температура на жената.
Не забравяйте, че хормоните и щитовидната жлеза са чувствителна и сложна материя и контролът върху тяхното правилно функциониране трябва да продължава през целия живот.
Само последователната грижа за доброто ви здраве може да гарантира по-леко и успешно раждане, а допълнително ще ви помогнат техники за дишане, разходки и може би няколко шопинг терапии.
Ако хормоните ви бушуват и подсказват, че нещо не е наред, винаги може да ги изследвате в DeTox Center с помощта на Хормонални панели чрез слюнка. Други диагностични методи в комбинация с изследване на хормоните, са ехографското и ултразвуково изследване на самата щитовидна жлеза.
Leave a reply