През 9-те месеца на бременността идват много нови предизвикателства, въпроси и решения. Едни от най-важните в тази насока са въпросите за здравето на бъдещото дете, за което изключително много помагат различните възможности за пренатална диагностика.
Пренаталните тестове дават информация за вашето здраве и за здравето на вашето бебе. Те помагат при откриването на всякакви проблеми, които биха могли да повлияят здравословното състояние на детето, като например родилни дефекти или генетични заболявания. Резултатите могат да ви помогнат да вземете най-добрите решения за детето ви по време на бременността, както и в годините на неговото израстване и развитие.
Може би най-важните акценти по отношение на пренатална диагностика са следните:
- Може да се извършват няколко пъти по време на бременност проверка на кръвното налягане и тест за урина;
- Може да се извършат многократно специални кръвни изследвания или ултразвуково изследване, ако са налице някои проблеми с развитието на плода;
- Някои пренатални тестове ще ви помогнат да разберете дали бебето ви има определени здравословни проблеми, като родилен дефект и генетично заболяване;
- Скрининговият тест може да даде информация само за риска или вероятността от съществуване на конкретно заболяване или състояние. Когато резултатите от него са положителни, диагностичните тестове могат да дадат окончателен отговор.
Абсолютно всички изследвания, които се отнасят до пренатална диагностика, трябва да се обсъдят с гинеколога, който проследява бременността.
Какво представлява пренаталната диагностика
Тестовете за пренатален скрининг представляват набор от процедури, които се извършват по време на бременност на бъдещите майки, за да се определи дали едно бебе има вероятност да се роди със специфични вродени дефекти. По-голямата част от тези тестове са неинвазивни. Те обикновено се извършват през първия и втория триместър, като има и такива, които се извършват по време на третия.
В пренаталната диагностика има два вида тестове – скринингови и диагностични. Нека разгледаме особеностите на всеки вид, а именно:
- Скрининг тестове – с тях се проверява дали за вашето бебе има по-голяма вероятност или риск от дадено здравословно състояние, но те не доказват със сигурност наличието на такова. Няма риск за вас или вашето бебе, когато се провежда скрининг тест;
- Диагностични тестове – те потвърждават или отхвърлят наличието на заболяване на бебето, като диагностичният тест се предприема след провеждане на скрининг и установен висок риск от заболяване.
Пренатална диагностика през първи триместър
Тестване за генетични заболявания
Едно от най-важните изследвания на пренаталната диагностика по време на първи триместър е проверката за носителство на генетични заболявания. Тези скрининг тестове изследват кръвта или слюнката, за да се установи дали сте носител на определени генетични условия, които биха могли да повлияят на вашето бебе. Ако сте носител, това не означава, че имате заболяването, а че е налице генетична промяна, която може да предадете на бебето си. Респективно, ако вашият партньор също се изследва и е носител на гена, то рискът за предаване на детето е по-голям.
Този тип скрининг може да се проведе преди или по време на бременността, в нейните първи седмици. Всички жени могат да се подложат на тестване за:
- Кистозна фиброза;
- Спинална мускулна атрофия;
- Таласемия;
- Хемоглобинопатии.
Ултразвук
С негова помощ се визуализира образ на бебето, да се предвидят неговите размери и позиция, както и да се открият навреме потенциални абнормни процеси в костите или органите. Специален ултразвук (нухална прозрачност) се прилага през 14-та седмица, за да се провери натрупването на течност в задната част на врата на бебето. Това е определящо за ранното откриване на дефекти като синдром на Даун;
Ранни кръвни тестове
Провеждат се два вида кръвни тестове, които се използват за измерване нивата на определени вещества в кръвта. Това са свързаните с бременността плазмен протеин А и човешки хорион гонадотропин. Необичайни нива при който и да е от тях означава, че има по-висок риск от хромозомна аномалия.
Тестване на хорионни вили
Неинвазивна пренатална диагностика за установяване на вродени малформации и генетични заболявания. Провежда се в периода 10-13 седмица и е задължителен, ако сте над 35 години, с фамилна обремененост и други фактори.
Пренатална диагностика през втори триместър
По време на втория триместър също има комплект пренатална диагностика, който вашият гинеколог може да препоръча. В това число влизат:
Проверка на кръвта на майката
Между 15-22 седмица се изследват се нивата на алфа-фетопротеин, естриол, hCG, инхибин А.
Амниоцентеза
При тази процедура се тества околоплодна течност, за да се оцени риска от генетични аномалии (синдром на Даун, фамилна обремененост). Други фактори за провеждане на амниоцентеза са при съмнения за спина бифида, изследване за фетална инфекция, при възраст над 35 години на майката.
Ултразвук
Сред най-добрите методи за проследяване растежа на вашето бебе, както и за вродени дефекти. Извършва се през 16-20 гестационна седмица.
Глюкозо-толерантен тест
Този скринингов тест проверява за наличие на гестационен диабет. Това е вид диабет, който някои жени получават по време на бременност. Тестът се провежда през 24-28 гестационна седмица на бременността.
Ако все още сте в периода на планиране на бременност по естествен път, то Daysy може да ви бъде най-полезният помощник. Както сами се убедихте, по време на бременност има толкова много различни тестове, които изискват доста време и внимание. Може да минимизирате рисковете от някои усложнения и заболявания, ако знаете за предимствата на Daysy пред традиционните орални контрацептиви.
Вижте още:
Орални контрацептиви vs Daysy – кой е победителят
Leave a reply